Single post

“Nie miałem już czasu, aby czekać na NFZ”

URODZIŁEM SIĘ Z WADĄ KRĘGOSŁUPA

Urodziłem się z wadą kręgosłupa, który w odcinku lędźwiowym powinien być sztywny, a u mnie jest „luźny”. W tym właśnie miejscu mój kręgosłup ruszał się coraz bardziej, aż zaczął uciskać na rdzeń kręgowy. Dlatego nie miałem już czasu, aby czekać na NFZ – to już tyle trwało… miałem takie chwile, gdy musiałem siedzieć tydzień w jednym krześle i potrafiłem zjeść 50 tabletek w ciągu dwóch dni – nie wiedziałem czy jest dzień czy noc. Czasami ból był słabszy, a czasami tak mocny, że nie mogłem oddychać.

Na stałe mieszkam w Niemczech – do Szpitala Vital Medic trafiłem z polecenia. Na zachodzie miałem swojego lekarza prowadzącego – on wysyłał mnie do różnych innych specjalistów. Zaufałem im, wierzyłem, że wyciągną mnie z tego. Byłem na wielu rehabilitacjach, aż w końcu zacząłem wątpić w ich metody leczenia, gdy dostałem paraliżu i przez trzy godziny nie czułem nic od pasa w dół. Wtedy zacząłem myśleć, że chyba nic z tego nie będzie.

Ustaliłem termin w Vital Medic i zacząłem czytać o tym, jaką operację proponowali mi w Niemczech, a jaką tutaj. To, co tam mi proponowali to jest głęboka komuna – chcieli mnie ciąć aż do łopatek, przez całe plecy. Na jednej rehabilitacji widziałem faceta, który był po operacji i nie potrafił sobie nawet ponieść kluczy z ziemi – Tylko się mówi „Zachód, Zachód”, ale tam współczynnik powrotu do pracy po takim zabiegu jest 5:10 przypadków.

Tutaj jest całkiem inaczej niż na zachodzie. Doktor Łątka wstawił mi implant w odcinku lędźwiowym – mam około czterech centymetrów cięcia, a nie przez całe łopatki.

Dzisiaj, dzień po zabiegu czuję się dobrze, dochodzę do siebie. Miałem rehabilitację i mogę spacerować o własnych siłach. Najbardziej tęsknię za tym, aby w końcu móc się ruszyć, bo od ponad roku siedzę w domu. Chciałbym wrócić na siłownię, a póki co jestem zadowolony z tego, że jeszcze troszkę się pomęczę i mogę sobie dalej żyć już bez bólu.

– Pan Wojtek