Single post

Monika Derdak Specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii

mgr Monika Derdak – pielęgniarka koordynująca

CZĘSTO ŻARTUJEMY Z PACJENTAMI ŻEBY TROSZKĘ ROZLUŹNIĆ ATMOSFERĘ PRZED ZABIEGIEM, SAMA BYŁAM WIELOKROTNIE Z DRUGIEJ STRONY STOŁU OPERACYJNEGO I WIEM JAKIE TO JEST WAŻNE, GDY KTOŚ ŻYCZLIWY WESPRZE UŚMIECHEM, GESTEM LUB CHOĆBY ZDANIEM ,,PROSZĘ SIĘ NIE MARTWIĆ.”

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda i z czym się wiąże praca na Anestezjologii? Wbrew pozorom jest to dość specyficzny zawód, w którym nie każdy się odnajdzie. Poznajcie Monikę Derdak Pielęgniarkę Koordynującą Działu Anestezjologicznego, Specjalistkę pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, która wyjawia tajemnice ponad 20 – letniej pracy na bloku operacyjnym.

„CZY TY JESTEŚ ANIOŁEM?”

Anestezjologia to specyficzna dziedzina medycyny, w której odpowiadamy za oddech i krążenie pacjenta – to jest niesamowite. Kiedy podajemy leki, gazy i pacjent zasypia, często gdzieś jeszcze przez mgłę zadaje różne dziwne pytania: „A napije się Pani ze mną kawy?” / „A pójdziemy na spaaaceeer?” / „Ale ma Pani piękne oczy…” / „Zjadłbym teraz golonkę…” Albo po przebudzeniu: „Czy ja jestem w niebie? Czy jesteś aniołem?” – wtedy odpowiadam: „Tak, oczywiście, ale to nie jest niebo, witamy z powrotem!”. W Szpitalu Vital Medic jestem członkiem zespołu bloku operacyjnego, moim obowiązkiem jako koordynującej jest organizacja pracy pielęgniarek anestezjologicznych, tworzenie planu opieki pacjenta. Uczestniczę w znieczuleniu pacjenta, przygotowuję salę operacyjną, aparat do znieczulenia, zestaw leków, aparaturę i sprzęt monitorujący podstawowe funkcje życiowe czy zestaw do intubacji. Moim miejscem pracy jest również sala pooperacyjna – miejsce, w którym pacjent wybudza się po zabiegu operacyjnym. Opieka nad takim pacjentem jest niezwykle ważna i kluczowa. Oczywiście nigdy nie jest tak, że każdy robi tylko swoją pracę, a na resztę nie zwraca uwagi – jesteśmy zespołem, podejmujemy wspólne decyzje i wzajemnie się uzupełniamy. Oprócz opieki nad pacjentem na bloku operacyjnym i sali pooperacyjnej wykonuję jeszcze swoje pozostałe obowiązki, jak zamawianie leków i sprzętu medycznego wykorzystywanego do znieczuleń oraz jego kontrola, sprawdzanie dat ważności, sprzątanie szaf, dezynfekcja, kontrola lodówek, temperatur, wilgotności i wiele, wiele innych.

DOBRY WYBÓR

Marzeniem mojej mamy było żebym została pielęgniarką – ja miałam wiele innych pomysłów na swoją drogę zawodową. Z perspektywy czasu wiem, że był to dobry wybór. Pielęgniarstwo jest przede wszystkim miarą człowieczeństwa, któremu przyświeca empatia. To profesjonalizm i umiejętność działania w stresie. To serce, dawane drugiemu człowiekowi. Umiejętność traktowania drugiego człowieka tak, jak oczekuje się traktowania wobec siebie. Po ukończeniu szkoły rozpoczęłam pracę w Szpitalu im. Ludwika Rydygiera we Wrocławiu na Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Po dwóch latach pracy  wiedziałam że blok operacyjny jest miejscem, w którym chcę pracować. Do dziś pamiętam słowa Pani Danusi, pielęgniarki która wprowadzała mnie w tajniki anestezjologii: ,,Blok operacyjny to miejsce, które ma być zawsze gotowe do pracy, tak jakby mieli tu za chwilę przywieźć twoje dziecko, mamę bądź inną najbliższą ci osobę.” Czyli wszystko bezwzględnie na swoim miejscu, sprawne i gotowe do użycia w każdej chwili. Pielęgniarka anestezjologiczna to jedna z najtrudniejszych specjalizacji, wymagająca dużego zakresu wiedzy i doświadczenia. To przede wszystkim ciężar odpowiedzialności opieki nad pacjentem zarówno dorosłym jak i dzieckiem często w stanach krytycznych. Na bloku operacyjnym często stan pacjenta dynamicznie się zmienia, jest konieczność szybkich i sprawnych interwencji. To niezwykle ważna cecha, umiejętność radzenia sobie i działania w stresie.

HISTORIE Z BLOKU WZIĘTE

W ciągu swojej pracy zawodowej doświadczyłam wielu trudnych sytuacji związanych ze śmiercią pacjenta. Takich momentów nie da się zapomnieć ani do tego przyzwyczaić. To bardzo trudne chwile dla pielęgniarki. Wymagają od nas odpowiedniej dojrzałości zawodowej. Pamiętam, jak przywieziono dziewczynkę po wypadku, niepełnoletnią, umierała, rodzice nie zgodzili się na przetoczenie krwi. Odeszła. To było bardzo ciężkie doświadczenie. Szanowanie, a nie osądzanie, zapomnienie o własnych przekonaniach. To jeden z najtrudniejszych aspektów pielęgniarstwa. Pamiętam jak zaczynała się wiosna i przywozili nam motocyklistów po wypadkach… Zaczęło się lato przywozili „skoczków”… urazy głowy, kręgosłupa… każda pora roku zapełniała OIOM swoimi pacjentami… taki schemat. Pamiętam, jak pierwszy raz byłam przy stwierdzeniu śmierci pnia mózgu przez komisję lekarską, aby zabrać narządy do przeszczepu… to była dziewczyna. Transplantacja narządów ratuje życie wielu ludzi. Takich wspomnień jest wiele. Dzięki nim doceniam życie.

„CZY PANI MNIE PAMIĘTA?”

Mam ponad dwadzieścia lat doświadczenia w zawodzie, a mimo to są takie momenty, które do dzisiaj mam przed oczami. Jak sobie radzę? Wychodzę z pracy i zaczyna się inny świat. Nie jest jednak możliwe, aby odciąć się zupełnie. Oprócz smutnych i newralgicznych momentów mojej pracy były też cudowne chwile, które mnie motywowały i dawały wiele satysfakcji. Cudownie jest, gdy idę ulicą i słyszę „Dzień dobry, Pani Moniko! Czy Pani mnie pamięta?” Pacjenci mają wiele wdzięczności i życzliwości. Blok operacyjny to są historie nie tylko pacjentów, ale także pielęgniarek, ponieważ przez krótką chwilę idziemy jedną drogą… I to w jakiś sposób nas wiąże… Tym bardziej, że to właśnie tutaj niejednokrotnie ważą się losy zdrowia i życia.

MOJA BAJKA I MÓJ ŚWIAT

W Vital Medic z całym zespołem tworzymy zgrany team i czasami rozumiemy się bez słów. Często powtarzam, że trafiłam w cudowne miejsce – Ewa Polak, Sławka Szymańska i wiele innych osób… jak nie wierzyć w anioły? Mam wspaniały zespół pielęgniarek i pielęgniarzy anestezjologicznych – Ania, Łukasz… cała załoga. Pracuję w Szpitalu Vital Medic  na bloku operacyjnym dwa lata i to jest absolutnie moja bajka i mój świat.