Single post

NOWOCZESNA NEUROONKOLOGIA W VITAL MEDIC – „AWAKE SURGERY”

W ostatnich dniach przeprowadziliśmy z powodzeniem 3 bardzo trudne operacje resekcji nowotworów glejowych mózgu, tzw. glejaków. To otwarcie nowego rozdziału działalności naszej neurochirurgii pod kierownictwem ordynatora tego oddziału – dr n. med. spec. neurochirurgii Witolda Libionki. Stało się to możliwe dzięki wybitnym umiejętnościom naszego ordynatora na tym polu, który dał się wcześniej poznać jako neurochirurg wszczepiający do mózgu stymulatory (tzw. DBS) w leczeniu chorób Parkinsona i Huntingtona oraz przy użyciu naszego specjalistycznego wyposażenia w postaci: neuronawigacji, mikroskopu neurochirurgicznego oraz rezonansu magnetycznego z traktografią. Operacje zostały przeprowadzone metodą „awake surgery”, stanowiącą obecnie najwyższy i światowy standard resekcji guzów mózgu, szczególnie w jego elokwentnych obszarach, czyli tych które odpowiadają za nasze funkcje życiowe, jak mowa, wzrok, słuch, ruch, itp. Dzięki zastosowania tej metody operowany pacjent jest płytko znieczulany w pierwszej fazie zabiegu, by móc zostać wybudzony do stanu pełnej świadomości w jego drugiej części, w której dokonywana jest bieżąca ocena jego funkcji życiowych, odpowiednich dla operowanej okolicy mózgu. Tej oceny dokonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu w ramach tzw. monitorowania neurofizjologicznego i neuropsychologicznego, co w przypadku przeprowadzonych zabiegów, zostało przeprowadzone przez dr n. med. Wojciecha Fortunę ( na co dzień pracownika Kliniki i Katedry Neurochirurgii USK we Wrocławiu) oraz specjalistę psychologii klinicznej – mgr Annę Włodarczyk. Tak przeprowadzane operacje są też dużym wyzwaniem dla anestezjologów, którzy muszą posiadać specjalne umiejętności, w tym przypadku: dr n. med. Tamary Sokół i dr n. med. Hanny Gordziewicz.

Opiekę pooperacyjną pacjentom zapewniliśmy na naszym OIOM-ie, uruchomionym po raz pierwszy po 5 latach od jego powstania.

Przeprowadzenie tych operacji wedle najnowocześniejszych standardów światowych jest początkiem nowej naszej oferty kierowanej do pacjentów z nowotworami mózgu w ramach rosnącego zapotrzebowania na leczenie onkologiczne chorób nowotworowych układu nerwowego – szkoda, że dzieje się to bez udziału NFZ, gdyż w dalszym ciągu nie posiadamy w naszym szpitalu kontraktu na neurochirurgię. Tym bardziej składamy wielkie podziękowania całemu personelowi medycznemu obsługującemu zabiegi neuroonkologiczne za wkład w ten sukces naszego szpital, będący kolejnym kamieniem milowym w jego rozwoju.