Single post

Katarzyna Bogacz Kierownik zakładu rehabilitacji

dr Katarzyna Bogacz – kierownik zakładu rehabilitacji

CO CIEKAWE SWOJĄ PRZYGODĘ Z FIZJOTERAPIĄ ROZPOCZĘŁAM OD UPRAWIANIA HOKEJA NA TRAWIE – BYŁAM DWUKROTNĄ MISTRZYNIĄ POLSKI, OCZYWIŚCIE W ZAWODACH DRUŻYNOWYCH. I POD PEWNYM WZGLĘDEM TO BYŁ JEDEN Z POWODÓW, DLA KTÓREGO ZDECYDOWAŁAM SIĘ NA STUDIA FIZJOTERAPEUTYCZNE.

Kobieta niezwykle energiczna, uśmiechnięta i życzliwa, której osobowość wymyka się wszelkim kategoriom. Kierownik Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Vital Medic, dr Katarzyna Bogacz – stworzyła miejsce, do którego każdy wraca z przyjemnością. O swojej pracy opowiada z entuzjazmem i nie ukrywa, że sprawia jej ogromną przyjemność. A co mówią pacjenci?

Najczęściej słyszę od pacjentów, że jestem otwarta i zawsze uśmiechnięta. Zazwyczaj po prostu dziękują, bo czują się zaopiekowani i wysłuchani, a według mnie jest to bardzo ważne. Poświęcam tym pacjentom dużo czasu, bo traktuję swoją pracę również jako formę psychoterapii – staram się dużo rozmawiać, aby poznać całą historię choroby – mówi Kasia Bogacz.

ŻYCIE ZAWODOWE

Bardzo lubię to, co robię, tym bardziej, że moja praca nie jest monotonna – tutaj mam kontakt z pacjentem, a na uczelni, jako wykładowca dzielę się swoją wiedzą ze studentami. W ciągu dnia nie ma takiej możliwości, abym powiedziała, że się nudzę.

Obecnie jestem specjalistą pierwszego i drugiego stopnia w dziedzinie fizjoterapii, oraz doktorem nauk o k-f w zakresie fizjoterapii. Rozprawę doktorską z rehabilitacji kardiologicznej napisałam pod opieką dr hab. n. med. Jana Szczegielniaka, prof. nadzw. Jestem wykładowcą na Politechnice Opolskiej w Instytucie Fizjoterapii, ale uczę studentów praktycznej fizjoterapii również w Szpitalu Vital Medic. Studenci są obecni w Zakładzie rehabilitacji, ale także na Oddziale neurochirurgicznym, gdzie uczą się, jak postępować z pacjentami po operacji kręgosłupa.

RUCH TO ZDROWIE

Oprócz organizacyjnej części mojej pracy zajmuję się przede wszystkim pacjentami. I myślę, że właśnie ta część mojego zawodu jest najważniejsza.

W Zakładzie rehabilitacji Szpitala Vital Medic zajmujemy się kompleksowym leczeniem pacjenta. Prof. Szczegielniak zawsze mi powtarzał „Nie leczymy kolana tylko człowieka”. I to jest niezwykle istotne.

Zabiegi muszą być dostosowane do całego problemu, z którym pacjent do nas przychodzi. Dlatego jako specjalista fizjoterapii podczas konsultacji ustalam indywidualny program rehabilitacji, aby wzmocnić efekt całego procesu leczenia.

Chcę podkreślić, że najważniejszym elementem rehabilitacji w Vital Medic jest leczenie ruchem. Fizykoterapia ma przygotować pacjenta do dalszej części rehabilitacji, czyli kinezyterapii. Dlatego ćwiczenia są najważniejszą częścią procesu rehabilitacji.

TRZY KROKI

Nasza praca ma wpływ nie tylko na zakład rehabilitacji, ale również na funkcjonowanie pozostałych jednostek szpitala. Pobyt pacjenta na oddziale neurochirurgicznym trwa trzy dni. W tym czasie fizjoterapeuci przeprowadzają trzy wizyty. Pierwsza z nich to rehabilitacja przedoperacyjna, podczas której pacjent jest badany jeszcze przed operacją oraz dostaje wskazówki, jak ma postępować już po zabiegu i na co uważać. To jest niezwykle ważne, ponieważ na tym etapie edukujemy chorego, jak wstawać, przechodzić z pozycji leżącej do siadu czy jak korzystać z toalety. Przygotowujemy pacjenta merytorycznie jeszcze zanim będzie odczuwał ból pooperacyjny, aby później było mu łatwiej. Podczas drugiej konsultacji oceniamy aktualny stan pacjenta już po operacji oraz przeprowadzamy rehabilitację, aby wprowadzić chorego w ruch. Ostatnia, trzecia wizyta fizjoterapeutyczna polega na ocenie funkcjonalnej pacjenta przed jego wyjściem do domu.

JAK W DOMU

Pacjenci lubią do nas przychodzić i z przyjemnością wracają, ale nie dlatego, że dolegliwości bólowe się nasiliły, tylko chcą podtrzymać uzyskany efekt.

Każdy czuje się tutaj jak u siebie i często pacjenci wracają do nas także dla atmosfery, a taki efekt psychologiczny w fizjoterapii jest bardzo istotny. Członkiem naszego zespołu jest również Pani psycholog i jeżeli jest taka potrzeba to kierujemy pacjentów także do niej. Wydaje mi się jednak, że sama atmosfera nie tylko w zakładzie rehabilitacji, ale w całym naszym szpitalu jest na tyle fajna, że wpływa na szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Muszę dodać, że warunki w Vital Medic są naprawdę świetne i uważam, że mamy bardzo dobrych fizjoterapeutów, a rehabilitacja jest naprawdę na wysokim poziomie.